Yeni Forum Sitenize Hit Çekme Yolları

'Webmaster Genel' forumunda HanLı tarafından 10 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. HanLı

HanLı ForumHan.ORG V.I.P   V.I.P Üye  

Merhaba arkadaşlar ikinci makalemde size forum sitesine üye ve hit çekmenin yollarını 2011'den beri yaşadığım tecrübelerle anlatacağım.Tabi başka kaynaklarıda araştırdım ettim sırf benim bildiklerimle olmaz.Forum scripti bambaşka bir şeydir.Eğer iyi ortamı olan büyük bir foruma kayıt olduysanız bir,iki gün sonra Facebook gibi o siteden çıkamayacaksınız bunu bilesiniz.Muhtemelen sizde benim gibi o büyük forum sitelerine özenip domain,host parası verip forum sitesi kurdunuz üye gelmiyor diye üzülüyorsunuz.Belki tavsiyelerimi,önerilerimi okuduğunuzda bir nebze olsun rahatlayıp hemen uygulamak isteyeceksiniz.Neyse asıl konuya geçelim.
    Domain (Alan Adı)
    Bu iş bedava olmaz arkadaşlar.Forum sitenizin tutmasını büyük forumlar gibi çok üye çekmesini istiyorsanız lütfen Google'a bedava forum kurma yazmayın.Bedava domainle bu iş yürümez.Gidip bir alan adı kaydetme sitesinden paraya kıyıp com,org,net gibi ücretli d
    omainler yani alan adları almanız gerek.Aman sakın paranızı boşa harcayıpta o alan adını saçma sapan bir isme vermeyin ; mutlaka forumun içeriği ile alakalı alan adı olsun.

Forum Sitesinin İçeriği
    Mutlaka site içeriği güzel bir şey olması lazım ve kategorilerinin o içeriğe göre düzenli eklenmesi lazım.Kategori ve forum oluştururken mutlaka bütün açıklamaları düzgünce noktalama işaretlerine uygunca doldurun.İçerikle alakasız kategoriler ve forum olmasın düzenli olsun.Aynı zamanda yönetici,hiyarşi sistemide ekleyin foruma görevli alın;onlar forumun düzenini korusun.Genel forum bu yıllarda tutucağını sanmıyorum eğer genel forum açmayı düşünüyorsanız yani her şeyin bulunduğu içerikli forum vbulletin lisanslı açın o siteyi diğer scriptlerde tutucağını sanmıyorum.İçerik ne olursa olsun konular size özel olsun sadece sizin forumunuzda bulunsun üyeler doğal olarak sitenize kayıt olucaktır.Ayrıca üye olmayanlara konuları ve linkleri gizlemekte fayda var.Maille kayıt olma sisteminide kaldırın cidden çok saçma ve sıkıcı birşey üyeler direk foruma giriş yapsın.
    Bol Bol Aktivite (Yarışma,Çekiliş) Yapın
    Forumunuzda bol bol repli olsun,gerçek paralı olsun,konsol,oyun olsun çekiliş ve yarışma yapın.Yarışmalarınız herkesin katılabileceği türden yarışmalar olması daha mantıklı bence.Logo yarışması yerine slogan üretme yarışması olabilir mesela çünkü herkes photoshop bilmez değil mi ?.Hele güzel bir çekiliş yaparsanız üye konusunda tavan yaparsınız demedi demeyin.
    Sitenizin Görünüşü
    Bu diyeceklerim her sistem için geçerli.Piyasada ücretsiz dağıtılan temaları kullanmayın.Kendiniz biliyorsanız kendiniz tema kodlayın bilmiyorsanızda paraya kıyıp güzel bir tema yaptırın sadece sizde olan.Logo olsun,forum rankları olsun onlar mutlaka güzel sade olmalıdır görünüşü kötü olan foruma kim kayıt olmak ister ki ? https://www.frmexe.com/***/images/smilies/Smiley%20(57).gif

Reklam Yapın-Seo
    Facebook'ta olsun,Twitter'da olsun reklamlara izin veren bloglarda veya forum sitelerinde olsun bol bol reklam yapın.Referans sistemini getirin forumunuza ve onla ilgili yarışmalar yapın yani demek istediğim üyeler arkadaşlarını foruma çekicek ve sizde onlara bir takım ödül vericeksiniz.Ayrıca sponsor bir site bulursanız hiti resmen ikiye bölüp paylaşırsınız bu tavsiyemi unutmayın bence.Onun dışında ücretli reklamcı yönetici bulabilirsiniz.O sizin sitenize profesyönelce üye çekicektir emin olun.Mutlaka Google Seo olsun Vbulletin Seo olsun onları kullanın ve forumunuzu Google'a kaydettirin.Sayfa başlıklarını seo kurallarına göre düzenleyin.Bazı forum sitelerinde imzanıza sitenizin logosunu koyun ve sitenize yönlendirin.Sitemap hazırlayın(Google Seo yüklerseniz otomatikman oda olur.)Youtube gibi başlıca büyük sitelerde tanıtım reklamınızı koyun.Bir süre sonra site dili seçeneklerini arttırın.
    Site Yönetimi
    Daha öncedende dediğim gibi mutlaka sitenize hiyarşi sistemini getirin önerim şu şekildedir.

• Admin>Co Admin>Genel Sorumlu>Yönetici>Süper Moderatör>Moderatör>Asistan>Uzman Üye>Üye.

• Admin>Co Admin>Süper Moderatör>Moderatör>Deneme Moderatör>Uzman Üye>Paylaşımcı Üye>Çaylak Üye
    Önüne gelen herkesi yönetime sokmayın yönetime katı kurallar uygulayarak mutlaka günlük konu sistemini getirin.Nedir bu sistem?.Yöneticiler her gün belirli miktarda konu açıcak açmayan yöneticilerin yetkisi alınıcak gibi.Böylece site her daim aktif olur.Unutmayın bu işte aktiflikte önemlidir.Mutlaka yönetici olma şartları zor olsun bunu unutmayın.
    Host
    Hostunuzu mutlaka iyi seçin.Paraya kıyın siteniz hızlı olsun.Eğer hostunuz bedava veya ucuz kalitesiz olursa yavaş olur.Yavaş olursa ne olur ?.Üyeler sinir olur.Üyeler sinir olursa nolur ?.Bir daha o foruma girmez onun için iyi bir site için iyi bir bütçe gereklidir bunu unutmayın.

Bu konuda benim anlatmak istediklerim bu kadar.Bu makaleyi tamamen tecrübeli biri olarak yazıyorum.Eğer yanlış bildiğim bir şey varsa yorum olarak mutlaka yazmayı unutmayın.

Bu Sayfayı Paylaş